Geri

Yks’ye doğru hazırlık

Değerli öğrenciler, Profen Akademi Rehberlik Servisi olarak “YKS sürecine doğru hazırlanmak”, “Hazırlanmaya başlamak için doğru zaman”, “Erken hazırlanmanın avantajları” gibi pek çok sorunun cevabını sizler için derledik.

Bildiğiniz üzere sınav TYT ve AYT olarak ikiye ayrılıyor. TYT sınavı ağırlıklı olarak 9. Ve 10. Sınıf konularından AYT sınavı ise ağırlıklı olarak 11 ve 12. Sınıf konularından oluşur. Öğrenciler genelde 12. Sınıfta veya 11. Sınıf bittikten sonraki yaz tatilinde hazırlanmaya başlar. Yani yaklaşık 10-12 aylık bir sürece 4 yılın konularını sığdırmaya çalışmaktır. Üstelik 12. Sınıfın konuları da sıfırdan öğrenilmeye çalışılır. Çok geniş bir zaman dilimi gibi gelen çalışma süreci öğrenmemiz gereken konuları ve bu konuların pekişmesi için yapılacak çalışmaları düşününce aslında pek de fazla değildir. İşte bu yüzden Profen Akademi Rehberlik Servisi olarak öğrencilerimize en geç 11. Sınıfın başında sınav hazırlık sürecine başlamalarını öneriyoruz. “Peki, Hocam nasıl başlayacağız?” dediğinizi duyar gibiyim. İşte burada kendinize karşı tamamen dürüst olarak nerede olduğunuzu belirlemeniz gerekmektedir. Pandemi sürecinde 9 ve 10. Sınıf eğitiminin oldukça zayıf kaldığını düşünen ve bunu dile getiren birçok öğrenci ve veli mevcut. Bu gayet doğal bir durum. Online eğitim sürecinde öğrenilmeye çalışılan fakat unutulan konular gözümüzü korkutmasın çünkü az da olsa konularla ilgili bir temeliniz var. Bu sıfırdan öğrenmeye karşın size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Gelelim nereden başlamamız gerektiğine. Önerimiz 11. Sınıfta TYT sınavından öncelikle iki ders belirleyip bu dersleri bitirmeniz. Hangi derslere başlayacağınızı derslerdeki başarı düzeyinize göre seçebilirsiniz. Örneğin matematik, fizik ve kimya derslerini ele alalım. Matematik TYT sınavı için de en önemli derslerden biridir bu dersteki eksikleriniz fazlaysa diğer branşlara da etkileyecektir. Diğer taraftan fizik dersini de gözünüzde çok büyütmeyin, zorlanmadığınız ve eksiğinizin aslında kolay kapanabileceğini düşündüğünüz bir ders olsun. Kimya branşında eksiğiniz fazla ve öğrenmekte de zorlandığınız bir ders olsun. 11. Sınıf konularının yanına matematik ve kimyayı eklerseniz hem fazlaca zorlanırsınız hem de belirlediğiniz hedefe ulaşamayabilirsiniz. Bu durum motivasyonunuzun düşmesine ve sürekliliği kaybetmenize de neden olabilir. Bunun yerine matematik ve fizik derslerini bir arada seçerseniz süreç sizin için daha kolay ilerleyebilir. Öğrenmeyi tam anlamıyla gerçekleştirebileceğiniz için 12. Sınıfa geldiğinizde eksi konulara dönüp tekrar etme ihtiyacınız azalır. Böylece yeni öğreneceğiniz ve pekiştirmek için soru çözeceğiniz konulara daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

Daha detaylı bilgiye ulaşmak ve sınava hazırlıkta kendiniz için en iyi seçimi yapmak için sizleri şubelerimize bekliyoruz.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DENEME KULÜBÜ BAŞVURU