Geri

11. Sınıfın Yaz Tatilinde Ne Yapmalıyım?

11. sınıfın yaz tatilinde ne yapmalıyım?

12. sınıfa başlamak üzereyken YKS hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Lise hayatının üç senesini geride bıraktık. Şimdi taptaze bir başlangıç yaparak YKS’ye hazırlanma zamanı.
12. sınıfa geçerken yaz tatilinde neler yapılabilir? 11. sınıf yaz tatili programı nasıl olmalıdır? Bu soruların cevaplarını irdeleyelim.

Önce stratejik planlar

9. ve 10. Sınıf konularından eksiklerimiz var. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle 11. sınıftan da konu eksiklerimiz olabilir. Bunları düşünerek tedirginlik yaşayabiliriz.
Ama şunu iyi bilmeliyiz. YKS hazırlığı uzun soluklu, sürekli tempoda kalmayı gerektiren bir maraton gibidir. Bunun için en uygun yöntem en baştan başlamak. Aklımıza gelen her konuyu, her kaynaktan rastgele çalışmak sağlıklı bir yaklaşım olmaz.

Aylık, daha iyisi ikişer haftalık planlar ortaya koymalıyız. Söz gelimi Temmuz ayının ilk iki haftasında bitireceğimizi kaynaklar hangisi olmalı? Sonraki iki haftada hangi konuları hangi kaynaklardan bitirmeliyiz? Ağustos ayında ne yapacağım? Kurslar başladığında konularda nerede olacağım? Bu soruların cevaplarını bilinçli biçimde zihnimizde bulmuş olmalıyız.

Bir aday kurslar başlamadan bazı konuları bitirmiş olmayı hedeflemelidir.

Hangi branşlar önemli?

TYT, özellikle Türkçe ve Matematik derslerinde yorum yaptıran uzunca sorular içeriyor. 2020 yılında da kavramlara dayalı paragrafların çokluğu bu düşünceyi pekiştiriyor. Bu tarz Türkçe soruları sınava kısa bir zaman kala çalışarak çözülebilecek soru tipleri değil. En baştan, düzenli bir çalışma gerektiriyor. Beynimizin bu mantık kurma ve yorumlama becerisini kazanması için, yaz tatilinden itibaren düzenli olarak Türkçe ve Matematik alıştırması yapmak şart. Özellikle Paragraf ve Problemler konusu, özenli bir çalışma gerektiriyor.

Nereden başlamalıyım?

Lise konuları, bir bütün olarak baktığında birikimli ilerliyor. Yani 9. sınıfta işlediğimiz bir konu, 12. sınıfta da karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle baştan başlamak doğru bir fikir. Bu aynı zamanda sizi psikolojik açıdan da rahatlatacak bir yaklaşım.

Matematikten ders takviyesi alarak ya da internet üzerinden en baştan ders anlatım vidolarını izleyerek TYT konularını halletmeye çalışmalıyız. Burada bir konu anlatım kitabı ve bir soru bankası bitirmek önem taşıyor.

Türkçede en azından iki paragraf soru bankasını yaz tatilinde bitirmeliyiz.

Sayısal bölümden sınava hazırlanan adaylar en az bir fen branşını TYT konuları açısından (tercihen biyoloji) yaz tatilinde bitirmeyi hedeflemeliler.

Eşit ağırlık alanından sınava hazırlanan öğrenciler de coğrafya ya da tarih dersinin TYT konularını bitirmeyi hedeflemeliler.

Günlük program nasıl hazırlanmalı?

Programı yaparken hafta hafta temposu artan bir yol izlemekte yarar var. En başta bir günde saatlerce çalışıp birçok bilgiyi sindirmeye çalışmak zorlanmamıza ve motivasyon kaybına yol açar. Yaz tatili sebebiyle dinlenmek, hobilere zaman ayırmak da ders çalışmak kadar önemli. Ayrıca günün bir kısmını da kitap okumaya ayırmak çok gerekli. Günlük planın aylık ya da haftalık planla örtüşmesi önem taşıyor.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This will close in 20 seconds

DENEME KULÜBÜ BAŞVURU