Geri

Telefondan Video İzlemek Ömrü Kısaltıyor mu?

Telefondan Video İzlemek Ömrü Kısaltıyor mu?

İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılan geniş çaplı bir araştırma, televizyon veya cep telefonunda video izleme süresini günde iki saate indirmenin sağlık sorunlarını önleyebildiğini ya da geciktirebildiğini gösterdi.

Televizyon izlemekle ilişkilendirilen kanser ve kardiyovasküler gibi hastalık riskleri, izleme süresi iki saat ve altına düşürüldüğünde azalıyor.

İskoçya’daki Glasgow Üniversitesinin yaptığı araştırmada, 37-73 yaş aralığındaki 500 bine yakın katılımcı 12 yıllık süreçte gözlemlendi.

Buna göre, bütün katılımcıların televizyon izleme süresini günde iki saatle sınırlandırması durumunda potansiyel olarak bütün ölümlerin yüzde 5.62’si, kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin ise yüzde 7.97’si önlenebilir ya da geciktirilebilir.

Araştırmaya yalnızca geleneksel anlamda televizyon seyretmek değil, cep telefonundan video izlemek de dâhil edildi.

Araştırmayı yürüten Dr Hamish Foster televizyon izlemeyi kısıtlamanın sağlıkla ilgili birçok olumsuzluğu önleyebileceğini belirterek konuyu bütün yönleriyle anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Foster sağlıksız atıştırmalıkların ve düşük sosyoekonomik durumun da televizyon izleme süresi ve sağlıksız olmakla bağlantılı olduğunu belirtti.

Bu konuyla ilgili daha önce yapılan bir araştırma da benzer sonuçları ortaya koymuştu.

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümünden Frank Hu başkanlığındaki araştırmacıların çalışması, televizyon başında günde geçirilen 2 saatin bile sağlık üzerinde belirgin bir etkisinin bulunduğunu kanıtlamıştı.

2007 yılında yapılan araştırmada Amerikalıların günde ortalama 5 saat, Avustralya ve bazı Avrupalıların 3,5-4 saat televizyon seyrettiklerini belirten Hu, “Mesaj basit. Televizyon seyretme süresini kısaltmak, oturarak vakit geçirme alışkanlığı ile diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltmanın önemli bir yolu.” demişti.

Burada televizyon ya da televizyon izlerken vücudun hareketsiz kalmasına ek olarak izleme esnasında sağlıksız gıdalar tüketilmesi de söz konusu. Büyük bir paket cipsi televizyon izlerken bitiren bir birey aynı zamanda sağlıksız beslenmiş de oluyor.

 

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This will close in 20 seconds

DENEME KULÜBÜ BAŞVURU